Czy to najlepsza część trylogii Tolkiena?

Czy trylogia J.R.R. Tolkiena wciąż zachwyca? Co myślą o niej współcześni czytelnicy? Choć od premiery najbardziej kultowej serii amerykańskiego pisarza minęło już kilkadziesiąt lat, ta wciąż uznawana jest za wyznacznik gatunku. Dla wielu najlepszą częścią całej trylogii jest: Władca pierścieni dwie wieże (www.taniaksiazka.pl) (drugi tom cyklu). Tolkien oferuje tu swoim czytelnikom przygodową powieść osadzoną w mitologicznym i bogato zaprojektowanym świecie. Nie brak tu jednak wątków religijnych czy filozoficznych. Komu spodobają się Dwie wieże?

Czytaj chronologicznie

Do drugiej części trylogii podejść można bez znajomości pierwszej, jednak w taki sposób wiele nas ominie. Bohaterowie z pierwszego tomu powracają i tutaj, co więcej, większość wątków rozpoczętych we wprowadzeniu, wciąż jest rozwijanych, przez co odbiorca nieznający części pierwszej może się po prostu pogubić. Władca pierścieni: dwie wieże to klasyczne fantasy z naciskiem na wątek przygodowy. Ten z kolei pozwala nam poznać rozległy świat, który wykreował w swojej głowie J.R.R. Tolkien.

Walka dobra ze złem

W drugiej części Władcy pierścieni zbliża się walka dobra ze złem. Każda ze stron przygotowuje się do finalnej bitwy, która przesądzi o losach świata. Jednocześnie jednak Tolkien skupia się na kameralnych wątkach i przybliża losy poszczególnych postaci. Wraz z tym udaje mu się doskonale pogłębić psychologiczną głębię każdej z nich w taki sposób, że każdy z bohaterów jest dla nas osobnym bytem.

Wszystko, co warto wiedzieć na temat książki J.R.R. Tolkiena: Władca pierścieni: Dwie wieże (druga część trylogii):

– książka, tak jak i cała trylogia została zekranizowana,

– do dzisiaj Dwie wieże uważane są za klasykę gatunku,

– powieść fantasy, na której wzorują się współcześni autorzy,

– bohaterowie, których zapamiętamy na długo,

– świat przedstawiony dopracowany pod względem najdrobniejszych szczegółów,

– rozbudowana mitologia,

– przygodowa książka z elementami filozofii i religii,

– klasyka fantasy, która wciąż rozpala czytelnicze umysły.